Strona główna     Aktualności     Kalendarz imprez     O projekcie     Kontakt  
 
 

Wypocznij aktywnie  
na Krajnie nad Notecią

poznaj
piękno Krajny

Zapraszamy
na zielone szlaki doliny Noteci

Turystyka i przyroda
Krajna – Kraina Turystyczna
Informacje praktyczne
 
 
Kategoria: Krajna – Kraina Turystyczna - Dział: kościoły


Mapa
Regiony
Leksykon miejsc
Z kart historii
Gwara Krajeńska
Kuchnia Krajeńska

Kościół szachulcowy w Sławianowie

Gmina: Łobżenica, miejscowość: Sławianowo
Tagi: kościół ,

 

Sławianowo
Kościół położony malowniczo wśród starych drzew jest typem staropolskiego, wiejskiego kościółka. Został zbudowany na miejscu starego w 1806 r. przez ks. Wojciecha Sucharskiego, a jego fundatorką była Marianna Guzowska – regentka nakielska. Jest to budowla szachulcowa, jednonawowa ze zwężonym prezbiterium i jedną wieżą. Bogate wyposażenie kościoła pochodzi z głównie z XVIII w. Ołtarz główny zdobi obraz św. Jakuba Apostoła, a także rzeźby św. Piotra i Pawła oraz Chrystusa Ukrzyżowanego. W ołtarzu południowym znajduje się obraz św. Barbary z 1706 r., zaś w północnym obraz św. Madonny z Dzieciątkiem z XVIII w. Belka tęczowa jest bogato zdobiona, z krucyfiksem i barokowymi rzeźbami Grupy Ukrzyżowania. Początkowo świątynia poświęcona była czci św. Barbary, a obecnie jest pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła. Na ścianie wisi tablica pamiątkowa poświęcona mieszkańcom parafii poległym w czasie I wojny światowej.
Jest to kościół parafialny dla miejscowości: Sławianowo, Buntowo, Kleszczyna, Skic, Sławianówko, Kaczochy. Sławianowo zawsze było parafią polską. W czasie zaborów, w okresie międzywojennym w co czwartą niedzielę msze odprawiane były w języku niemieckim, w pozostałe po polsku.
W kościele od 2006 r., z dużymi przerwami spowodowanymi względami finansowymi, trwają prace renowacyjne. Msze codzienne odbywają się w dawnej salce katechetycznej, a niedzielne w miejscowej szkole.
Przy kościele stoi kryta dwuspadowym dachem drewniana dzwonnica z 1858 r. z trzema dzwonami, z których jeden pochodzi z 1621 r., a pozostałe z XVIII w. 


Historia sławianowskich dzwonów
Do czasu II wojny światowej na przykościelnej dzwonnicy wisiało pięć dzwonów: jeden – najmniejszy z 1621 r. i cztery z XVIII i XIX w. W r. 1942 hitlerowcy zabrali dzwony, aby przetopić je na amunicję. Pozostawili tylko ten najmniejszy. Po wielu latach, w 2000 r. zaprzyjaźnieni ze Sławianowem mieszkańcy niemieckiego Steinmarku (tak się nazywało Sławianowo w latach 1933-39) odnaleźli jeden z dzwonów w parafii w Vaihingen. Prawdopodobnie nie zdążono go przetopić, bądź też zachwycił Niemców swoim dźwiękiem i ocalał w tej wojennej zawierusze. Dzięki staraniom proboszcza ks. Piotra Zdanowicza w 2005 r., po 63 latach zabytkowy dzwon powrócił do sławianowskiej parafii. Został on zamówiony przez ówczesnego proboszcza Tomasza Barankiewicza. Dzwon pod koroną ma napis ,,Sit nomen Domini benedictum me fecie Michael Wittwerk Gedani Anno 1715”, co oznacza ,,Niech będzie pochwalone Imię Pańskie - ulał mnie Michał Wittwerk w Gdańsku w 1715 r.” Na korpusie dzwonu z przodu widnieje wizerunek Zmartwychwstałego Chrystusa     z chorągiewką w ręku, zaś z drugiej strony obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus. Dzwon ma średnicę 73 cm, a jego wysokość wynosi 58 cm.

 
Biblioteki
Galerie zdjęć
Filmy
Materiały dźwiękowe
Mapy


Tagi
cmentarz[11]; dworek[10]; gastronomia[4]; historia[7]; hotele [2]; jezioro/rzeka[28]; kościół [18]; miejscowość[74]; park dworski[3]; pomnik przyrody[9]; punkt widokowy/wzniesienie[3]; rezerwat przyrody[4]; szlak turystyczny[5]; twórcy[2];
wszystkie tagi >>

 
     Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013