Strona główna     Aktualności     Kalendarz imprez     O projekcie     Kontakt  
 
 

Wypocznij aktywnie  
na Krajnie nad Notecią

poznaj
piękno Krajny

Zapraszamy
na zielone szlaki doliny Noteci

Turystyka i przyroda
Krajna – Kraina Turystyczna
Informacje praktyczne
 
 


Zielonym szlakiem po Łobzonce

Gmina: Łobżenica, miejscowość: Rudna

W piękny wrześniowy weekend członkowie i sympatycy LGD wzięli udział w spływie kajakowym po rzece Łobzonce.Spływ rozpoczęliśmy na Werskim Moście ; pierwszego dnia dopłynęliśmy do Rudnej, gdzie sołtys Jarosław Maciejewski zorganizował ognisko na placu rekreaacyjnym wykonanym dzięki dotacji w ramach Wielkopolskiej Odnowy Wsi w 2010 r. Atrakcją wieczoru była nocna wyprawa do lasu na rykowisko. Leśniczy z leśnictwa Łobzonka  interesująco opowiadał o zwyczajach jeleni a zadziwił wszystkich swoją umiejętnością naśladowania głosów zwierzyny.

Kolejny dzień to etap z Rudnej do Łobżenicy .Pogoda była istnie letnia -temperatura sięgała 28 stopni.Odcinek do elektrowni w Witrogoszczy nie sprawił żadnej trudności, dalej było nieco zwalonych drzew w nurcie.Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni ze spływu  i prosili o kolejne tego typu imprezy.

Szlak kajakowy - rzeka Łobżonka

Rzeka Łobżonka jest prawym dopływem Noteci, uchodzącym do niej w rejonie Osieka i interesującej przyrodniczo Dębowej Góry, stanowiącej charakterystyczną dominantę okolic Wyrzyska i Osieka. Jej długość wynosi 76 km. Dostępna dla kajaka zasadniczo od Werskiego Mostu. W górnym biegu o niedużym spadku płynie przez Pojezierze Krajeńskie, przecinając duże kompleksy leśne, tzw. Bory Kujańskie; w środkowym płynie doliną o wysokich zboczach, tworząc przełom w miejscu, gdzie opuszcza tereny morenowe i schodzi do Pradoliny Toruńsko - Eberswaldzkiej (spadek dochodzi tu do 1,9‰); w dolnym płynie przez równinne i podmokłe tereny tej Pradoliny, obecnie doliny Noteci. Jest to szlak bardzo urozmaicony z powodu zmienności charakteru rzeki jak i otaczających ją krajobrazów. Charakterystyczne dla rzeki w dolnym biegu są znaczne, dochodzące do kilkudziesięciu centymetrów, dobowe wahania stanu wody, związane z pracą elektrowni wodnych, których na trasie jest pięć. Mogą one w istotny sposób zmienić warunki spływu, zmuszając do holowania kajaków na długich odcinkach. Na całej długości woda niezbyt przezroczysta. Średni spadek na szlaku około 1,16‰, średni przepływ 3,04 m3/s.

 

Jest to szlak w górnej części - do Kościerzyna - łatwy (ZWB), niżej nieco trudny (ZWC), uciążliwy (U 4) z powodu 6 przenosek stałych i licznych zwalonych pni, a także kamienistych mielizn, nierzadko zmuszających do holowania kajaka, malowniczy . Można go przebyć w ciągu 3 - 4 dni. Trasa niezbyt uczęszczana przez kajakarzy, znalezienie biwaku dla większej grupy z dogodnym i szerokim dojściem do wody może więc nastręczać trudności.

 

58,0 Werski Most; wodować kajak przed mostkiem drogowym; na łące na prawym brzegu możliwy biwak po uzgodnieniu z właścicielem w pobliskiej wsi Wersk (sklep). Przy drodze na lewym brzegu resztki gruzu po leśniczówce. Szerokość rzeki 4 metry. Odcinek łąkowo - leśny, liczne i ciasne zakręty aż do Dorotowa. Na łąkach możliwość biwakowania. Nieliczne zwalone drzewa. Podobno można zacząć spływ 4,3 km wyżej, przy Czyżkowskim Młynie, ale ilość wody w rzece do ujścia rzeki Stołuni (km 59,5) może okazać się zbyt mała i dlatego wydaje się, że dogodniej jest zacząć spływ w Werskim Moście.

56,0 mostek na drodze z Adamowa do Werska

50,0 Dorotowo, mosty drogowy i kolejowy. Na obu brzegach rzeki las. Zwalone drzewa nierzadko zmuszają do przeciągania kajaka. Brak dogodnych dojść do wody.

46,5 drewniany mostek na ścieżce rowerowej; przed mostkiem na prawym brzegu możliwe miejsce na biwak na nadrzecznej polance po wygnieceniu pokrzyw lub na platformie po nie użytkowanej leśnej drodze; po z lewej za lasem m. Stebionek, na prawo można udać się do wsi Rudna drogą leśną około 2,5 km. Wkrótce dwa kolejne dogodne miejsca na biwakowanie.

43,0 Rudna, wieś na rozległej polanie na prawym brzegu. Sklepy. Nurt całkowicie ustaje. Bez przeszkód przez zalany częściowo w wyniku spiętrzenia las z łąkami kosaćców oraz zarastający Staw Młyński dopływamy do pierwszej przenoski.

39,0 Witrogoszcz, elektrownia wodna. Przenoska od jazu przez bramę na kanał roboczy elektrowni po uzyskaniu zgody gospodarza obiektu i otwarciu przez niego bramy; w przeciwnym razie przenoska prawą stroną jazu na kanał ulgi, zmuszający do holowania kajaka. Na terenie elektrowni można biwakować za zgodą gospodarza obiektu. Dalej leśny odcinek, kolejne zwalone drzewa zmuszające do wysiadania z kajaka. Odczuwalny początkowo nurt szybko słabnie. Na brzegach łąki, z prawej szosa w pobliżu rzeki.

34,4 Łobżenica, drewniany mostek. W odległości około 1,5 km na prawym brzegu klasztor z XVII w. na Górce Klasztornej z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, tzw. Góreckiej - miejsce pielgrzymkowe. Rzeka rozlewa się w nieduży staw.

33,0 Łobżenica, most i elektrownia. Przenoska z lewego brzegu przez szosę i most na prawy brzeg poniżej jazu. Centrum miasteczka na prawym brzegu: dwa zabytkowe kościoły, kamieniczki z XVIII w., sklepy, bar.

 

 
Biblioteki
Galerie zdjęć
Filmy
Materiały dźwiękowe
Mapy


Tagi
cmentarz[11]; dworek[10]; gastronomia[4]; historia[7]; hotele [2]; jezioro/rzeka[28]; kościół [18]; miejscowość[74]; park dworski[3]; pomnik przyrody[9]; punkt widokowy/wzniesienie[3]; rezerwat przyrody[4]; szlak turystyczny[5]; twórcy[2];
wszystkie tagi >>

 
     Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013